Kilo artışının ana sebepleri nelerdir?
Kilo almak yani obezite sorunu son zamanlarda herkesin sıkıntısı olmuş durumda. Özellikle de çocuklarımız risk altında ve gerçekten onları tehlikeli bir gelecek bekliyor. Kilolu olmak birçok metabolik hastalığı tetikliyor. Kilo artışının asıl sebebi yanlış beslenme ve alışkanlıklardır. Her besinden fazla porsiyonlar tüketmek ve sürekli abur-cubur besinlere yönelmek, hareketsiz bir yaşam, stresli bir yaşam insanları kilo almaya yöneltmektedir. Yemek yiyerek mutlu olmak, boş zamanlarınızı tatlı ve yemek aktiviteleri ile doldurmak çok yaygınlaşmış bir hatadır. Çocuklarda abur-cubur, fast-food tüketimi ve hareketsiz yaşam, yetişkinlerde ise 30 yaşından sonra yine yanlış beslenme ve hareketsiz ofis ve iş ortamları durumu kronik hale getiriyor ve kişileri ideal kilolarından uzaklaştırıyor. Kilo almaya bir kez başlayan insan eğer bilinçli olmaz ise ideal kilosuna düşme bile tekrardan kilo alabiliyor. Sürekli kilo alıp vermek ise yo-yo diyetleri dediğimiz etkiyi gösterip daha fazla yağ depolanmasına sebep oluyor.

İdeal kilodan fazla olmak zararlı olduğu gibi ideal kilosundan düşük yani zayıf olmakta tehlkeli bir durumdur. Eğer çocuğunuz çok zayıf ise alması gereken besinleri tüketmiyor ise büyüme geriliği görülebilir. Yetersiz beslenme ile zayıflık oluşması gibi aynı zamanda vitamin ve mineral yetersizliği de görülecektir. Bu durumda çocuğunuzda konsantrasyon güçlüğü, dikkatsizlik, halsizlik ve isteksizlik yapabilir. Bu durumda kronik hal alırsa depresyona dahi sebep olabilir. Çocuğun derslerinde başarısız olmasına dahi sebep olabilir. Aynı zamanda bağışıklık sistemi zayıflarsa eğer sık sık hastalıklara yakalanabilir. Zayıf olmak yetişkinlerde ise daha çok güçsüzlük, bağışıklık sisteminde düşüklük ve vitamin ve mineral yetmezliğine bağlı olarak halsizlik olarak ortaya çıkabilir. İdeal kilodan fazla yani kilolu olmak kadar zayıf olmakta tehlikeli bir durumdur.

İdeal Kilonuza Çıkmak İçin Nasıl Beslenmelisiniz?
Kilo almak için sağlıklı kuruyemişlerden bol bol tüketebilirsiniz. Ceviz, badem, fındık gibi vücudumuz için sağlıklı yağlar içeren kuruyemişlerden tüketebilirsiniz.
Süt, peynir, yumurta, et, yoğurt gibi kas artırıcı besinlerden her gün bol miktarda az yağlı olanlardan ve kızartmadan tercih edebilirsiniz.
Ana öğünlerde hem et hem de kompleks karbonhidratı bir arada almalısınız. Bulgur, kepekli makarna gibi besinleri etlerle birlikte tüketmelisiniz.
Ara öğünlerde kuru meyvelerden bol bol tüketebilirsiniz. Özelikle kuru incir ve kuru dut çok kalorili olduğu için ara öğünlerde süt veya yoğurt ile desteklenerek kalori artırılabilir ve kilo alımına yardımcı olacaktır.
Tahin-pekmez gibi kan yapıcı ve iştah açıcı karşımlar kahvaltı öğünlerinde tüketilebilir.
Öğünlerle birlikte su, salata, çorba tüketimi azaltılıp daha kalorili ve midede az yer kaplayacak besinler ile kilo alımını sağlayabilirsiniz.

İdeal Kiloya İnmek İçin Nasıl Beslenilmelidir?
İdeal kiloya inmek en başta birçok hastalıktan korunmak için gereklidir. Aslında ideal kiloda olmak bir nevi koruyucu bir tedavi sayılabilir. Günümüzde artık zayıf kalarak birçok beslenme ile ilişkili hastalıklara yakalanmadan ve ilaçlara maruz kalmadan başlamadan kurtulabilirsiniz. Mesela aile şeker hastalığınız varsa ideal kilonuzda olarak ve sağlıklı beslenerek şeker hastalığınızın başlamasını önleyebilirsiniz. Bir hastalığın başlamadan önlenmesi günümüzde çok önemli bir tedavi haline gelmiştir.